خرید دوربین مداربسته (راهنمای انتخاب و خرید انواع دوربین مداربسته)

در طول فعالیت حرفه ای خود بارها با این سوال که چه نوع دوربین مداربسته ای مناسب است مواجه شده ایم. اکثر مشتریان و همچنین همکاران به دنبال انتخاب بهترین نوع دوربین مداربسته میباشند. در اینجا سعی میکنیم به صورت خیلی عامیانه و سریع به روشن کردن این مطلب بپردازیم.

1.انتخاب نوع دوربین مداربسته (آنالوگ یا دیجیتال):

اولین گام جهت انتخاب یک دوربین مناسب، مشخص کردن نوع دوربین مداربسته است. همانطور که میدانید به طور کلی دو نوع دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال (IP) موجود میباشد. انتخاب بین این دو نوع دوربین نیز کار بسیار ساده ای است. معمولاً برای مصارف خانگی، نیمه صنعتی و یا هر نوع کاربردی که نیاز به تعداد کمی دوربین داشته باشد (معمولاً کمتر از 32 دوربین) و نیاز به کنترل متمرکز و واحد نباشد از دوربین آنالوگ استفاده میشود. دوربین مداربسته آنالوگ به مراتب دارای هزینه کمتری نسبت به دوربین مداربسته تحت شبکه میباشد. همچنین برای مصارف حرفه ای که تعداد دوربین ها بالا بوده و محل از بستر شبکه مناسبی برخوردار باشد از دوربین مداربسته IP استفاده میشود. این نوع دوربین مداربسته نیاز به بستر شبکه و سرور مرکزی دارد و نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ به پشتیبانی حرفه ای تری نیاز دارد. در حال حاضر با توجه به مقرون به صرفه بودن قیمت دوربین مداربسته آنالوگ، برای اکثر مصارف، از دوربین مداربسته آنالوگ استفاده میشود. حتی برای مکانهایی که نیازمند به تعداد بالایی دوربین هست نیز از همین نوع دوربین استفاده میشود.

2. انتخاب نوع کاور دوربین مداربسته (کاور فلزی یا پلاستیکی):

پس از انتخاب نوع دوربین مداربسته نوبت به این میرسد که نوع کاور دوربین مداربسته را انتخاب نمایید. برای اینکار میبایست محل قرارگیری دوربین مداربسته را مشخص نمایید برای مکانهای خارجی و سرباز حتما میبایست از دوربینهای با کاور فلزی استفاده نمود. یکی از فاکتورهای مهم در جهت انتخاب دوربین برای مکانهای باز مقایسه درجه IP دوربین است که مشخص کننده میزان مقاومت در شرایط آب و هوایی میباشد. معمولا این عدد بر روی بدنه دوربین و یا کاتالوگ آن درج شده است. برای نمونه دوربین مداربسته با IP 66 کاملاً ضد آب بوده و برای یک محیط باز بسیار مناسب میباشد. این نوع دوربینها در شرایط آب و هوایی سخت نیز بسیار مقاوم بوده و نیازی به قرار دادن آنها در یک کاور مجزا نمیباشد. برای محیط های داخلی نیز انتخاب نوع کاور اهمیتی ندارد.

3. انتخاب بین دوربین مداربسته سقفی و بولت

گام بعدی انتخاب محل نصب دوربین مداربسته میباشد. در صورتیکه محل نصب بر روی دیوار باشد استفاده از دوربین مداربسته بولت (فشنگی) توصیه میشود و در صورتیکه محل نصب بر روی سقف بوده و ارتفاع سقف هم کوتاه میباشد دوربین مداربسته دام (سقفی) توصیه میشود. البته در بازار انواع پایه ها جهت نصب دوربین مداربسته موجود میباشد و محدودیت ها نصب نیز بسیار کمتر شده است و برخی از دوربین ها نیز به همراه پایه ارائه میشوند. به هر حال نوع بولت پر کاربردتر بوده و برای محل های گوناگون قابل نصب میباشد. یکی از مزایای دوربین دام مشکل بودن تشخیص زاویه ضبط تصویر و همچنین دشوار بودن جدا کردن آن از محل میباشد.

4. انتخاب نوع لنز دوربین مداربسته (ثابت یا متغیر)

انتخاب نوع لنز برای دوربین مداربسته بسیار کلیدی میباشد. برای کاربردهای خاص که میدان دید متغیر بوده و نیاز به تغییر میدان دید حس میشود میبایست از دوربین مداربسته صنعتی استفاده شود. مزیت این نوع دوربین‌ها این است که میتوان لنز آنها را عوض نمود. به طور کلی دو نوع لنز ثابت و لنز متغیر (varifocal) در بازار موجود است. برای مواردی که نیازی به تغییر لنز نمیباشد استفاده از دوربین مداربسته با لنز ثابت توصیه میشود. این نوع دوربین ها پر کاربردتر و معمولاً ارزانتر میباشند.

5. انتخاب مادون قرمز دوربین مداربسته (میزان قدرت دید درشب)

در حال حاضر اکثر دوربین های مداربسته به غیر از نوع صنعتی مجهز به LED مادورن قرمز میباشند که امکان ضیط تصاویر در محیط با نور اندک را فراهم میکند. میزان قدرت مادون قرمز بر اساس فاکتوری با نام LUX مشخص میشود که در آن هر چه قدر عدد LUX کوچکتر باشد به این معنی است که امکان ضبط تصاویر در نور بسیار کم وجود دارد. LUX صفر به این معنی است که در تاریکی مطلق نیز امکان ضبط تصاویر وجود دارد. (البته لازم به ذکر است که انواع دوربین مداربسته صنعتی مجهز به دید در شب هم در بازار موجود است)

6. انتخاب اندازه لنز دوربین مداربسته

واحد اندازگیری لنز دوربین مداربسته میلیمتر میباشد هر چه اندازه لنز دوربین مداربسته بزرگتر باشد عمق تصویر بیشتری نمایش داده میشود. به عبارت ساده تر لنز بزرگتر تصویر را جلوتر (با عمق زوم بیشتر) نمایش می دهد. انداره معمول لنز دوربین مداربسته 3.6 تا 4 میلیمتر است اما بنا به کاربرد و باتوجه به ارتفاع نصب دوربین اندازه لنز متغیر میباشد.

7. انتخاب بین دوربین مداربسته ثابت و چرخشی (PTZ)

در مکانهایی که نیازمند کنترل بیشتری بر محیط هست همانند محیط های کارگاهی از انواع چرخشی دوربین مداربسته استفاده میشود. ویژگی این نوع دوربین ها در امکان چرخش کامل و همچنین تنظیم زوم و فوکوس آنها میباشد.

شما اینجا هستید:   خانه معرفیمشاورهخرید دوربین مداربسته
شرکت دیده گستر - فروش و نصب انواع دوربین مداربسته